Kontakt
  • MUDr. Tereza Pinkasová

Nutriční poradna (MUDr. T. Pinkasová, Mgr. M. Halbrštátová)

Ordinační hodiny: pondělí 12:30 – 15:30 (po předchozí domluvě)

Místo: interní ambulance č. 3 (budova G)
FN Brno – Dětská nemocnice, Černopolní 9

Objednání: telefonicky nebo osobně při předchozí návštěvě v ambulanci.

Kontakt: 773 982 299
V akutních případech kontaktujte DEBRA ČR na 532 234 318. 

Dětský gastroenterolog

MUDr. Tereza Pinkasová

Onemocnění epidermolysis bullosa (EB) je charakteristické tvorbou puchýřů, které se nevyskytují jen na kůži pacienta, ale u závažnějších forem EB mohou postihovat sliznici dutiny ústní, jícnu a celého gastrointestinálního traktu. U těchto pacientů se setkáváme s problémem nedostatečného příjmu stravy, špatného vstřebávání základních živin, ale i mikronutrientů potřebných pro regeneraci kůže. Pacienti vzhledem k postižení kůže by měli zvýšit příjem živin až o třetinu, zvláště pak doplnit kvalitní bílkoviny, zinek a železo. Strava, která doplňuje všechny esenciální živiny je jedním z mnoha léčebných prostředků pacientů s EB. Je nezbytná pro udržení dobrého zdravotního stavu a umožňuje normální růst a vývoj dítěte.

Dětský gastroenterolog se stará o správnou výživu dítěte již od novorozeneckého věku. Nároky na výživu se dynamicky mění s růstem dítětem, rozhodující je kvantita i kvalita stravy. Vyvážená strava zahrnující všechny živiny, je potřebná k celkové tělesné kondici a dobrému zdravotnímu stavu. Pacienti s velmi vážnými formami EB mají problémy s příjmem přiměřené potravy, což je dáno různou kombinací faktorů, které na pacienta působí, ať už se jedná o vnitřní příčiny (stupeň ústních, orofaringeálních, jícnových a gastrointestinalních komplikací, chronická zácpa a bolestivá defekace) nebo zevní příčiny (dráždivá strava). Pokud není možno zajistit správnou výživu přirozenou formou, je suplementována moderními preparáty výživy. Snahou pediatra a nutričního specialisty je vysvětlit dětem a rodičům zmíněná rizika a prakticky vyřešit jejich problémy.

K návštěvě v gastro. ambulanci je nezbytné vždy dodat JÍDELNÍČEK!!! Nejlépe poslat jej týden dopředu na nutricni@debra-cz.org.

Onemocnění EB
Specialisté EB Centra