Kontakt
  • Mgr. Michaela Halbrštátová

Konzultace a vyhodnocení jídelníčku e-mailem

Nutriční poradna (MUDr. T. Pinkasová, Mgr. M. Halbrštátová)

Ordinační hodiny: pondělí 12:30 – 15:30 (po předchozí domluvě)

Místo: interní ambulance č. 3 (budova G)
FN Brno – Dětská nemocnice, Černopolní 9

Objednání: telefonicky nebo osobně při předchozí návštěvě v ambulanci.

Kontakt: 773 982 299, nutricni@debra-cz.org
V akutních případech kontaktujte DEBRA ČR na 532 234 318.

Nutriční terapeut

 

Mgr. Michaela Halbrštátová

Onemocnění epidermolysis bullosa (EB) je charakteristické tvorbou puchýřů, které se nevyskytují jen na kůži pacienta, ale u závažnějších forem EB mohou postihovat sliznici dutiny ústní, jícnu a celého gastrointestinálního traktu. U těchto pacientů se setkáváme s problémem nedostatečného příjmu stravy, špatného vstřebávání základních živin, ale i mikronutrientů potřebných pro regeneraci kůže. Pacienti vzhledem k postižení kůže by měli zvýšit příjem živin až o třetinu, zvláště pak doplnit kvalitní bílkoviny, zinek a železo. Strava, která doplňuje všechny esenciální živiny je jedním z mnoha léčebných prostředků pacientů s EB. Je nezbytná pro udržení dobrého zdravotního stavu a umožňuje normální růst a vývoj dítěte.

Stav, kdy pacient není schopen v dostatečném množství konzumovat vyváženou stravu je potřeba okamžitě řešit a předcházet zhoršování zdravotního stavu, především podvýživy a s tím spojeného vzniku či zhoršování zdravotních komplikací. Pokud není možno zajistit správnou výživu přirozenou formou, je suplementována moderními preparáty výživy. Snahou dětského gastroenterologa a nutričního terapeuta je vysvětlit dětem a rodičům zmíněná rizika a prakticky řešit jejich problémy.

 

K návštěvě v gastro. ambulanci je nezbytné vždy dodat JÍDELNÍČEK!!! Nejlépe poslat jej týden dopředu na nutricni@debra-cz.org.

Onemocnění EB
Specialisté EB Centra