Nákupní košík
Celkem: 0 Kč

Genetika - obor všech generací - na obou stranách hřiště

Každá rodina, ve které se narodil pacient s nemocí motýlích křídel (EB), by měla navštívit ambulanci lékařské genetiky. Na genetické ambulanci probíhá obvykle konzultace, jejíž součástí je i sestavení rodokmenu rodiny a pro molekulárně genetické vyšetření je proveden odběr krve. Vyšetření je důležité nejen pro samotného pacienta, ale i pro jeho rodiče, sourozence a další blízké i vzdálenější příbuzné.

Úkolem lékařské genetiky je objasnit u každého pacienta příčinu nemoci motýlích křídel. Můžeme to udělat samozřejmě pouze ve spolupráci s rodinou pacienta a s dalšími specialisty EB Centra. Společně s molekulárními biology zjišťujeme genetické chyby, které jsou za projev EB u každého pacienta zodpovědné. Také určíme způsob, jak se nemoc v rodině dědí a zda se může u někoho z příbuzných také objevit. Genetické vyšetření je vždy nabízeno více členům rodiny, u kterých zjišťujeme, zda jsou či nejsou nosiči dispozice pro EB. Genetické vyšetření můžeme provádět u dětí i dospělých, i u ještě nenarozených…

Tak jak se rozrůstají rodiny, přichází na genetiku stále více příbuzných EB pacientů, rodiče, sourozenci a jejich děti, také tety, strýcové, babičky, dědečci, bratranci, sestřenice, partneři, … To samozřejmě vyžaduje, aby se rozvíjel i tým EB Centra, který genetické vyšetření zajišťuje.

dna-5

 

Na genetice bereme tento snad nekonečný proud života vážně, a proto jsme rozšířili, a hlavně omladili, náš odborný tým. Nové lékařky z genetiky se některým z vás představili na prázdninovém pobytu DEBRA 2021. Na ambulanci Ústavu lékařské genetiky a genomiky (tak se naše pracoviště od ledna 2021 jmenuje) se na vás a vaše příbuzné těší i moje mladé kolegyně – MUDr. Jana Šoukalová a MUDr. Klára Drábová, Ph. D.

Ordinační hodiny klinických genetiků:

  Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek
MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.   9-16 hod. (EB) 9-16 hod. (EB)   9 - 16 hod.      (1 x 14 dní)
MUDr. Jana Šoukalová 8 - 15 hod. (EB) 8 - 15 hod.    (1 x 14 dní) 8 - 15 hod. (EB)    
MUDr. Klára Drábová, Ph. D. 8 - 15 hod. (EB) 8 - 15 hod.  8 - 15 hod.  8 - 15 hod.  8 - 15 hod. 

 

Na genetické vyšetření se, prosím, vždy objednejte na tel. 532 234 490.

 

 

Vyhledávejte v aktualitách

NahoruNahoru
close
Loading...