Chvíle, kdy nám do života v různé intenzitě vstoupí stres, jistě všichni velmi dobře známe. Stresorem může být partner, děti, domácí výuka, zaměstnání, rodina, onemocnění, rutinní ošetřování. V poslední době se přidává řada stresorů plynoucích z aktuální společenské situace – řada omezení, intenzivní pocit strachu a ohrožení, atp.
Každý z nás má nějaké své osvědčené způsoby, jak se stresem pracovat, víme, co na nás „platí“, co funguje, nějakým způsobem se sebou umíme „zacházet“. Někdo vyběhne ven do přírody, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, jiný volí fyzickou aktivitu, při které zapomene na to, co ho tíží, někdo sáhne po ručních pracích, někdo si pustí hudbu, pro jiného je záchranou telefonát s kamarádem nebo sourozencem…Všechno jsou to jistě výborné nápady, nicméně v okamžiku, kdy stres nastoupí ve své plné síle, může být velmi těžké si na cokoli ze zmíněného vzpomenout. V takových momentech býváme tak zahlceni emocemi, že už většinou nezbývá kapacita na vymýšlení toho, co by mi mohlo v dané chvíli ulevit. Člověk tak může sahat k rychlejším řešením, která však nebývají v dlouhodobém měřítku dobrou volbou. Mám na mysli cigaretu, alkohol, cukr,…
Jedna z možností, jak se o sebe v krizových momentech umět postarat, je velmi prostá – nachystat se na takové okamžiky dopředu. Doslova si naplánovat, jaké činnosti můžu dělat, když přijdou těžké chvíle, na koho se obrátit, kam se uchýlit.
Organizace „Nevypusť duši“ vytvořila velmi jednoduchý (a tím užitečnější) návod na zmíněnou přípravu. Krizový plán si vyplňte ideálně v klidu, abyste měli prostor se nad jednotlivými body upřímně zamyslet. Následně si ho můžete umístit na viditelné místo (typicky lednička), nosit ho u sebe, uschovat si ho na svoje tajné místo nebo ho naopak sdílet se členy domácnosti, aby věděli, jak Vám v případě potřeby pomoct.
Formulář k vytištění naleznete zde.