Onemocnění epidermolysis bullosa (EB) je charakteristické tvorbou puchýřů, které se nevyskytují jen na kůži pacienta, ale u závažnějších forem EB mohou postihovat sliznici dutiny ústní, jícnu a celého gastrointestinálního traktu. U těchto pacientů se setkáváme s problémem nedostatečného příjmu stravy, špatného vstřebávání základních živin, ale i mikronutrientů potřebných pro regeneraci kůže. Pacienti vzhledem k postižení kůže by měli zvýšit příjem živin až o třetinu, zvláště pak doplnit kvalitní bílkoviny, zinek a železo. Strava, která doplňuje všechny esenciální živiny je jedním z mnoha léčebných prostředků pacientů s EB.
Dětský gastroenterolog se stará o správnou výživu dítěte již od novorozeneckého věku. Nároky na výživu se dynamicky mění s růstem dítětem, rozhodující je kvantita i kvalita stravy. Vyvážená strava zahrnující všechny živiny, je potřebná k celkové tělesné kondici a dobrému zdravotnímu stavu. Pacienti s velmi vážnými formami EB mají problémy s příjmem přiměřené potravy, což je dáno různou kombinací faktorů, které na pacienta působí, ať už se jedná o vnitřní příčiny (stupeň ústních, orofaringeálních, jícnových a gastrointestinalních komplikací, chronická zácpa a bolestivá defekace) nebo zevní příčiny (dráždivá strava). Pokud není možno zajistit správnou výživu přirozenou formou, je suplementována moderními preparáty výživy. Snahou pediatra a nutričního specialisty je vysvětlit dětem a rodičům zmíněná rizika a prakticky vyřešit jejich problémy.
V péči po dovršení 18. roku dále pečuje gastroenterolog pro dospělé pacienty. Základním antropometrickým a biochemickým vyšetřením je stanovena závažnost malnutrice a její průvodní projevy (anémie, osteoporóza, ovlivnění růstu). V indikovaných případech je provedena pasáž jícnem s následnou konzultací intervenčního radieologa stran možnosti dilatace.
Z nutričních intervencí je nejčastěji indikována doplňková enterální výživa formou sippingu, při závažných jísnových stenózách pak úplná enterální výživa popíjením. V indikovaných případech lze provést výživnou gastrostomii či jejunostomii.